Witam. Mam na imię Mateusz. Od maja 2008 działam w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 4PPL w Kielcach. Postanowiłem że będę tu zamieszczał zarówno sprzęt który kompletuję jak i zdjęcia z moim udziałem oczywiście w mundurze, wycinki z gazet oraz zdjęcia i filmy z inscenizacji. Życzę miłego czytania i komentowania.
Pozdrawiam.

niedziela, 25 stycznia 2009

Bagnet Perkun


Oto kilka zdjęć mojego bagnetu- Perkun wz. 29

po częściowej renowacji

w żabce z pasem
przed renowacja
po częściowej renowacji z pochwą po prawie całkowicej- pochwa do dopełnienia i pomalowania na zielono, bagnet w prawie takim rezultacie jaki chce.



coś o Perkunie Bagnet wz.28/29 na pierwszy rzut oka różni się od bagnetu wz.24 dodanym pierścieniem jelca. Poprawiło to znacznie mocowanie bagnetu na karabinie. Nie trzeba było także już indywidualnie pasować bagnetu z karabinem, nowy bagnet pasował do każdego karabinu systemu Mausera. Bagnet był wytwarzany przez dwóch wytwórców:
  1. Fabrykę Broni w Radomiu
  2. Towarzystwo Fabryki Motorów "Perkun" w Warszawie
Bagnet tego wzoru był najliczniej produkowany i do naszych czasów zachował się w największej ilości. Spotyka się go w kilku odmianach. Bagnety wz.28/29 produkowane w Radomiu i Warszawie spotyka się w dwóch odmianach - z osłoną i bez osłony ogniowej okładek. Pierwotnie produkowano je wraz z osłoną lecz później tego zaniechano. Bagnety radomskie są w porównaniu z warszawskimi wykonane bardziej starannie i mają zdecydowanie więcej sygnatur i bić. Różnice występują nawet w kształcie okładzin bukowych - radomskie są zdecydowanie potężniejsze. Poza tymi czterema wersjami bardzo charakterystyczne są bagnety produkowane w 1939 roku tzw. "mobilizacyjne" - posiadają one wybity rok produkcji 1939 - przez co cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów.




Bagnet Perkun wz.29 wz.24 Bagnet Radom Lisć

Msza z okazji 146 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.


Moje pierwsze wyjście w całym oporządzeniu w tym roku.